Stajyer Ehliyet

Stajyer Ehliyet Nedir? Stajyer Ehliyet Ne Zaman Uygulanacak? Stajyer Ehliyet Yenilikleri Nelerdir?

Değerli Sürücü Adayı, tüm bu soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsin. Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Nisan ayında yapılan değişikler ile Stajyer Ehliyet 2016 Nisan ayında yürürlüğe girdi. Bu yönetmelikte özellikle gündemde olan, aday sürücü yani stajyer ehliyet uygulaması dikkatleri çekti ve sürücü adaylarında bir endişe uyandırdı. Bir çok sürücü adayı, medyaya yansıyan haberler nedeniyle yürürlüğe girmeden önce sürücü kurslarına akın etti. Siz değerli sürücü adaylarının kafasında ki soru işaretleri bu yazımızda cevaplıyoruz.

Stajyer Ehliyet Nedir? Ehliyet Sınavından 2015 ve Öncesinde Kalan Adayların Durumu Nedir?

1 Ocak 2016 tarihi itibariyle sınava girecek ve ilk defa Ehliyet Belgesi alacak tüm sürücü adayları, stajyer sürücü olarak kabul edilecektir. Sizlerden gelen yoğun sorular doğrultusunda ve açıklayıcı olması için şu yazıya dikkatinizi çekmek istiyoruz; “1 Ocak 2016 tarihi itibariyle sınava girecek ve ehliyet belgesi alacaklar tüm sürücü adayları” ibaresine dikkat etmeliyiz. Bu noktada yönetmelikte açıkca bahsedilen “sertifika tarihi veya sınava giriş tarihinin baz alınmadığı” gayet açık ortadadır.

Örneğin: 15 Eylül 2015 veya 20 Ağustos 2015 teorik ve direksiyon sınavlarını başarıyla tamamlayan bir sürücü adayı, şu an ki yönetmeliğe göre 1 Ocak 2016 tarihin itibariyle sertifikasını ehliyete dönüştürürse stajyer kabul edilmeyecek. Yani özetle 1 Ocak 2016 tarihinden önce sertifikasını alan adaylar stajyer ehliyet uygulamasından etkilenmeyecektir. 

Stajyer Ehliyet uygulamasında sürücü, 2 sene boyunca 75 ceza puanına ulaşırsa, ehliyetine el koyulacak ve psikolojik durumunun tespiti için psikoteknik testine girmesi gerekmektedir. Psiko-teknik belgesi aldıktan sonra sürücü kursuna başvurarak tekrar ehliyet alması gerekecek. 

Ayrıca Bakabilirsiniz

2018 direksiyon sınavı ne zaman?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 10 Şubat 2018 tarihinde düzenlenen ehliyet sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından, ehliyet …

Bir cevap yazın

Open chat
Powered by